117113
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
1
66
272
116384
1659
1630
117113

Twoje IP: 35.175.174.157
Godzina i data: 2019-06-26 00:08:40

Aktualności

Wycieczka Szkolnego Koła „Podróżnik” szlakami Beskidu Małego

 

Trasa turystyczna: Łapanów – Tarnawa Górna – Makowe Rozstaje – Makowa Góra – Schronisko Pod Leskowcem – Groń JPII – Tarnawa Górna  – Łapanów.

 

Kierownik wycieczki: Janusz Zając.

Liczba uczestników: 47 osób.

Termin: 19 maja 2017 roku.

Pogoda: Piękna wiosna.

To pierwszy wyjazd w sezonie wiosennym zaplanowany na godzinę 745 w dniu 19 maja 2017 roku z  przyszkolnego parkingu wynajętym autokarem. Przy wspaniałej wiosennej pogodzie w dobrych nastrojach dojeżdżamy do przystanku autobusowego Tarnawa Górna o godzinie 930.

 

Szlak niebieski: Tarnawa Górna – Groń Jana Pawła II

1 h 45 min/1 h 15 min ok. 400 m różnicy poziomów

Jest to jeden z łatwiejszych, niezbyt długich szlaków wprowadzających w góry na szczyt Gronia Jana Pawła II. Szlak został wyznakowany w 1998 r. Jest więc to jeden z młodszych szlaków w Beskidzie Małym.

Szlak rozpoczyna się na sporym placu, przystanku PKS w Tarnawie Górnej. Obok znajduje się niewielki ogrodzony parking płatny. Klucze od kłódki na bramie ogrodzenia parkingu można dostać w sklepie spożywczym, gdzie jest szansa zrobić ostatnie przed wyjściem w góry zakupy.

Szlak odbija od drogi głównej w prawo i prowadzi wąską asfaltową drogą. Po kilku minutach skręca pod kątem prostym w prawo podążając nadal wąską asfaltową drogą, która zaczyna się delikatnie wznosić z doliny Tarnawy na pierwsze wzniesienia Beskidu Małego. Dochodzi do zabudowań, gdzie skręca w lewo między budynki i podąża wąską drogą gruntową. Szlak wyprowadza na pola uprawne dochodzi do lasu, gdzie skręca w prawo między drzewami. Droga wznosi się kamienistą drogą dość stromym stokiem. Wokół bukowy las srebrzący się w blasku słońca, las wchodzący w skład regla dolnego. 

Po 15 – 20 min szlak wyprowadza na Przełęcz nad Tarnawą. Węzeł szlaków. Z prawej czarny ze Śleszowic. W tym miejscu szlak napotyka trasę dawnego szlaku czerwonego z Leskowca do Skawiec zlikwidowanego z powodu budowy zapory na Skawie w Świnnej Porębie. Czasami można jeszcze spotkać stare znaki czerwonego szlaku.

Górska ścieżka wypłaszacza się i wprowadza do świerkowo, jodłowo, bukowego lasu typowego dla regla dolnego w Beskidach. Szlak wznosi się pod górę i odchodzi do grzbietu opadającego spod Królewizny. Na grzbiecie skręca w prawo i ponownie podąża najpierw łagodnie, później wznosi się trochę ostrzej pod górę. Szlak prowadzi szeroką drogą grzbietową w jasnym bukowym lesie.

Trochę poniżej szczytu opuszcza grzbiet górski który trawersuje z lewej strony dochodząc do grzbietu głównego Beskidu Małego opadającego z Gronia Jana Pawła II - 1 h 30 min od początku szlaku.

Koło wiekowego buka węzeł szlaków. W prawo odchodzi szlak żółty do Czartaka oraz zielony do Mucharza. Szlak niebieski skręca w lewo i prowadzi wspólnie ze szlakami żółtym i zielonym. Od czasu do czasu na ścieżce pojawiają się rozległe bajora wody, które należy ominąć bokami. Ten odcinek jest poprowadzony alejką bukową przebiegającą grzbietem. Wspaniała przyroda. Między rzadziej rosnącymi bukami z prawej pyszne widoki na Gancarz, poniżej Dolina Barglowa i Ponikiew. Za nią pasmo Bliźniaków i Łysej Góry.

Ostatnie lekkie podejście, z lewej dochodzi „Szlak Serduszek” przez Polanę Beskidek. Czuć zapachy kuchni. 1 h 45 min schronisko PTTK pod Leskowcem na Groniu Jana Pawła II. Węzeł szlaków - zdobyty.

 

Beskid Mały – Panorama z Leskowca

Leskowiec od wielu lat był jednym z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Szczególnie dalekim widokom pomagała wieża triangulacyjna jaka znajdowała się przez szereg lat na szczycie. Polana na szczycie, a właściwie hala górska powstała w wyniku działalności Wołochów – ludu pasterskiego którego głównym zajęciem był wypas owiec.

Z polany na szczycie rozciągała się wspaniała panorama na Pogórze Śląskie, z szybami kopalń, dymiącymi kominami zakładów chemicznych w Oświęcimiu, oraz na ostatnim planie pióropusze dymu unoszące się znad białych kominów elektrociepłowni Jaworzno. W prawo Pogórze Wielickie z  zielonymi plamami wzgórz Trawną Górą i Drabożem za którym rozłożył się Kraków.

Na pierwszym planie widok na pasmo główne Beskidu Małego – Łamaną Skałę, Potrójną, czy Jawornicę. W kierunku północnym głęboko wcięta Dolina Barglowa, w której rozłożyła się wieś Ponikiew. Za nią pasmo poprzedzające grzbiet główny. A w nim od prawej Goryczkowiec, Łysa Góra, Przełęcz Panczakiewicza, charakterystyczne dwa zalesione garby to Bliźniaki, oraz za przełomem rzeki Choczenki; Ostry Wierch, Wapienica i Pańska Góra nad Andrychowem.

W prawo od przełomowej doliny rzeki Skawy zielone wyspy należące do Beskidu Średniego – Makowskiego; Jaroszowickiej Góry, Żarku – na którym wznosi się klasztor kalwaryjski i Lanckorońskiej Góry z widocznymi zabudowaniami i wieżą kościoła w Lanckoronie. Dalej w prawo zielony wał górski to Chełm 602 m. n.p.m. nad Stryszowem, jasna polana na Koskowej Górze. Za nimi podwójny wał górski to najwyższy szczyt Beskidu Średniego na którym widoczna jest wieża – Lubomir 904 m. n.p.m., oraz drugi co do wysokości szczyt Łysina.

Na ostatnim planie widoczne szczyty Beskidu Wyspowego z Luboniem Wielkim 1022 m. n.p.m. W prawo od nich zamglony, lesisty wał z trójkątnym najwyższym szczytem, to Gorce z Turbaczem 1310 m. n.p.m.

Najbardziej charakterystycznym punktem panoramy jest Babia Góra 1725 m. n.p.m. – najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Babia Góra zwana Królową Beskidów, jak również Matką Niepogód. Pasmo Babiogórskie należy do Beskidu Żywieckiego i składa się z Babiej Góry w centrum, w prawo od niej Cyl czyli Mała Babia Góra, w lewo prz. Krowiarki, oraz Pasmo Polic ze szczytami Police 1369 m. n.p.m., oraz Okrąglica, gdzie znajduje się widoczna wieża przekaźnikowa, oraz kapliczka z tablicami poświęconymi ludziom gór – symboliczny Cmentarz Ludzi Gór.

W prawo od Cylu - Mędralowa, od której w lewo odchodzi Pasmo Jałowieckie z Jałowcem 1111 m. n.p.m., Kiczerą i Magurką wznoszącą się nad Suchą Beskidzką. Obok dwuwierzchołkowa Żurawnica należąca do Pasma Pewelskiego Beskidu Średniego. Całość rozkłada się wyraźnym pasmem przed Babią Górą.

Wreszcie w prawo od Pasma Babiogórskiego pasmo graniczne Beskidu Żywieckiego prowadzi do Pilska 1557 m. n.p.m. z którego grzbiet schodzi przez Sypurzeń do Romanki i Rysianki 1322 m. n.p.m. z Lipowską 1324 m. n.p.m., wznoszącymi się za dużo niższą Łamaną Skałą 929 m. n.p.m.

Jeśli ktoś ma trochę szczęścia, dopisze mu pogoda i widoczność, może zobaczyć skalne ośnieżone szczyty Tatr. Nad przełęczą Krowiarki Tatry Zachodnie z najwyższym szczytem Tatr Zachodnich Bystrą 2248 m. n.p.m. Nad Pasmem Polic koło Okrąglicy gniazdo Tatr Wysokich ze słynną Łomnicą uznawaną przez szereg lat do połowy XIX w. za najwyższy szczyt Tatrzański (2634m n.p.m.).

Po blisko dwugodzinnym relaksie zwiedzeniu obiektów oraz podziwianiu pięknych panoram schodzimy w dół.

Schładzamy się lodami zakupionych w sklepie spożywczym, regenerujemy siły. Po zrealizowaniu założonego programu wracamy autobusem  przez Zebrzydowice, Sułkowice, Myślenice, Gdów do Łapanowa, gdzie po krótkim podsumowaniu rozwiązujemy wycieczkę i  udajemy się do domu.

            W wędrówce wzięli udział członkowie Szkolnego Koła „Podróżnik” działającego przy naszym gimnazjum wraz z opiekunami ks. Tomaszem Rajdą i wychowawcami Justyną Pieprzyk i  Mateuszem Dudzikiem.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniach Koła „Podróżnik”, za miłą niepowtarzalną atmosferę i równocześnie zapraszam na kolejne wędrówki w nowym sezonie, szlakami kolejnych pasm Beskidów.

 

Janusz Zając