129599
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
7
30
37
129085
1381
2042
129599

Twoje IP: 34.229.131.116
Godzina i data: 2020-01-27 02:39:30

Aktualności

Wyjazd klas trzecich do Czernej

21 listopada klasy IIIA i IIIB wraz z księdzem Tomaszem Rajdą oraz wychowawcami, panią Karoliną Mazur-Morzywołek i panią Karoliną Konopka,  miały okazję udać się do Czernej. Pomysłodawcą wyprawy był ksiądz Tomasz.

O 8 wszyscy uczestnicy wyjazdu rozsiedli się wygodnie w autokarze i udaliśmy się w drogę. Na miejsce dotarliśmy przed godziną 10. Przywitała nas piękna, iście jesienna, słoneczna aura.  Swój pobyt na terenie klasztoru rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz Tomasz. Po mszy poznaliśmy ojca Melchiora, który m.in. przybliżył nam historię powstania klasztoru karmelitów bosych w Czernej, opowiedział o obrazach znajdujących się w kościele- obraz świętego Eliasza zawieszony w ołtarzu głównym oraz

otoczony czcią obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVII wieku umieszczony w ołtarzu bocznym. Do kościoła przylegają dwie kaplice: św. Jana od Krzyża oraz św. Rafała Kalinowskiego. Wraz z ojcem udaliśmy się do kaplicy świętego Rafała, gdzie wysłuchaliśmy historii jego życia, obejrzeliśmy 3 obrazy przedstawiające charakterystyczne momenty z życia św. Rafała (udział w powstaniu styczniowym, w drodze na Syberię i w roli kierownika dusz)  oraz mogliśmy się pomodlić przy sarkofagu z Jego relikwiami.

           

Podczas zwiedzania udaliśmy się również na cmentarz klasztorny znajdujący się obok kościoła.  Odwiedziliśmy także Muzeum Misyjne, które dokumentuje posługę karmelitów bosych w Burundi i Rwandzie i zawiera wiele ciekawych eksponatów, pochodzących z Afryki i dotyczących życia codziennego, edukacji, sztuki czy świata przyrody. Mieliśmy również okazję zwiedzi Muzeum Karmelitańskie będące muzeum narracyjnym, które opowiada historię i odwołuje się do uczuć.

 

Korzystając z pięknej  pogody, udaliśmy się, już samodzielnie, w małych grupach, na spacer po terenie klasztoru, który niewątpliwie jest miejscem wartym obejrzenia i zwiedzenia.

   

 

Tekst i zdjęcia K.K.